UVOĐENJE PROMJENA CRTICE
- Nadređena Kategorija: Model univerzalne izvrsnosti
- Primjena modela
- 02 Travanj 2017
- Milan Grković
- Hitova: 2569
Promjene su potrebne aktivnosti kako iz sadašnjeg stanja (start) stići u željeno stanje (cilj). Promjene se ne mogu izbjeći, mogu se samo odgađati s nesagledivim negativnim posljedicama.
Evo u nastavku nekoliko crtica iz područja uvođenja promjena koje mogu poticati na djelovanja koja će promjene učiniti uspješnima.
Ni jedan elemenat iz crtica se ne može zanemariti ako želimo biti uspješniji i stjecati nedostižnu konkurentsku prednost.
1. Svako uvođenje promjena dovodi do otpora.
2. Najveći otpori promjenama dolaze od osobe koja je na najvišem upravljačkom nivou.
3. Otpori promjenama dolaze iz različitih razloga. Uzorke promjena treba utvrditi kako bi ih mogli uspješno ukloniti i time stvoriti uvjete da se željene/potrebne promjene i dogode.
4. Svaki otpor promjenama je moguće ukloniti uz odgovarajuću strategiju (načina djelovanja).
5. Ako se ne uklone svi otpori promjenama do uspješne promjena ne može doći.
6. Svako uklanjanje otpora promjenama dovodi do utroška resursa, prije svega vremena, a to znači da će se vrijeme uvođenje promjena produžiti u odnosu na planirano vrijeme.
7. Kako bi se osigurale uspješne promjene nužno je napraviti plan uklanjanja otpora promjenama koji mora biti opisan (strukturiran) alatom Osnovna pitanja.
8. Uvođenje promjena je proces koji se mora kontinuirano i sustavno pratiti, tj. uvesti sustav kontrole uvođenja promjena. Princip: Sve što se ne kontrolira - neće se dogoditi!
9. Uvođenje promjena je početna faza koja je vrlo osjetljiva i tu treba isključiti bilo kakvu improvizaciju. Ako uvođenju promjena pristupimo s improvizacijom - nemoguće je da promjene budu uspješne.
10. U fazi uvođenja promjena točno definirati uloge sudionika: Definirati tko je sponzor promjena, tko je pokretač promjena, tko je menadžer promjena, tko su obveznici promjena i tko su posredni sudionici promjena te utvrditi njihove obveze i prava tijek uvođenja promjena.
11. Svako uvođenje promjena mora biti definirano planom promjena. Plan promjena mora biti strukturiran alatom Osnovna pitanja.
12. Treba razlikovati dvije faze promjena: Uvođenje promjena i upravljanje promjenama. Uvođenje promjena je početna faza promjena kada utvrđujemo stanje, postavljamo ciljeve i definiramo strategiju. Upravljanje promjenama je traženje optimalnih rješenja za postizanje željenih ciljeva poslije prve faze - uvođenje promjena.
13. Kontrola provedbe potrebnih aktivnosti tijekom uvođenja promjena je osnovna pretpostavka da se željene promjene dogode u stvarnosti.
14. Uvođenje promjena činiti na osnovu dominantne uporabe mekih resursa. Neki resursi su vrijeme, znanje i sastanci. Ključna vrijednost Modela univerzalne izvrsnosti – MUI je na dominantnoj uporabi mekih resursa u traženju optimalnih rješenja.
15. Uvođenje promjena je neizostavna aktivnost u bilo kojem obliku zajedništva (grupe, organizacije, zajednice) i ne može se izbjeći ako se u ovim turbulentnim vremenima želi opstati i/ili ako se želi razvijati.
Zaključak
Upravljanje promjenama je ključna meka vještina i sve ostalo je posljedica iste. Pojedinac ili bilo koji oblik zajedništva (grupe, organizacije i zajednice) moraju promjene tretirati kao prioritet u svom djelovanju.
Bez kontinuiranih i sustavnih promjena ni jedan oblik zajedništva ne može biti uspješan.
Bez kontinuiranih i sustavnih promjena ni jedan pojedinac ne može biti uspješan u vremenima koja dolaze.
Promjene su standard ponašanja uspješnih.
⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓
MUI PROIZVODI Nova znanja, vještine i ponašanja koja će vam omogućiti: 4. FORMIRANJE TRŽIŠTA VRHUNSKIH MENADŽERA 5. UNAPREĐENJE POSLOVANJA U TVRTKAMA 6. UMNE MAPE 7. UČINKOVITI SASTANCI 8. UPRAVLJANJE STARTUPOVIMA 9. PROGRAM ZA SVE 10. BILO KOJE PODRUČJA DJELOVANJA OD INTERESA KNJIGE ZA POSTIZANJE IZVRSNOSTI
|